Samlinger Lokaliteter TidstavleFaunalister Blin


Tidstavle
Kænozoicum
PeriodeSerieEtageNedre alder (mill.)Øvre alder (mill.)
KvartærHolocæn0.01170
PleistocænØvre Pleistocæn0.1260.0117
Ionien0.7810.126
Calabrien1.8060.781
Gelasien2.5881.806
NeogenPliocænPiacenzien3.6002.588
Zanclien5.3323.600
MiocænMessinien7.2465.332
Tortonien11.6087.246
Serravallien13.8211.608
Langhien15.9713.82
Burdigalien20.4315.97
Aquitanien23.0320.43
PalæogenOligocænChattien28.423.03
Rupelien33.928.4
EocænPriabonien37.233.9
Bartonien40.437.2
Lutetien48.640.4
Ypresien55.848.6
PaleocænThanetien58.755.8
Selandien~ 61.158.7
Danien65.5~ 61.1

Mesozoicum
PeriodeSerieEtageNedre alder (mill.)Øvre alder (mill.)
KridtØvre KridtMaastrichtien70.665.5
Campanien83.570.6
Santonien85.883.5
Coniacien~ 88.685.8
Turonien93.6~ 88.6
Cenomanien99.693.5
Nedre KridtAlbien112.099.6
Aptien125.0112.0
Barremien130.0125.0
Hauterivien~ 133.9130.0
Valanginien140.2~ 133.9
Bernasien145.5140.2
JuraØvre JuraTithonien150.8145.5
Kimmeridgien~ 155.6150.8
Oxfordien161.2~ 155.6
Mellem JuraCallovien164.7161.2
Bathonien167.7164.7
Bajocien171.6167.7
Aalenien175.6171.6
Nedre JuraToarcien183.0175.6
Pliensbachien189.6183.0
Sinemurien196.5189.6
Hettangien199.6196.5
TriasØvre TriasRhaetien203.6199.6
Norien216.5203.6
Carnien~ 228.7216.5
Mellem TriasLadinien237.0~ 228.7
Anisien~ 245.9237.0
Nedre TriasOlenekien~ 249.5245.9
Induen251.0249.5

Palæozoicum
PeriodeSerieEtageNedre alder (mill.)Øvre alder (mill.)
PermLopingienChanghsingien253.8251.0
Wuchiapingien260.4253.8
GuadalupienCapitanien265.8260.4
Wordien268.0265.8
Roadien270.6268.0
CisuralienKungurien275.6270.6
Artinskien284.4275.6
Sakmarien294.6284.4
Asselien299.0294.6
KarbonØvre PennsylvanienGzhelien303.4299.0
Kasimovien307.2303.4
Mellem PennsylvanienMoscovien311.7307.2
Nedre PennsylvanienBashkirien318.1311.7
Øvre MissisippienSerpukhovien328.3318.1
Mellem MissisippienViseen345.3328.3
Nedre MissisippienTournaisien359.2345.3
DevonØvre DevonFamennien374.5359.2
Frasnien385.3374.5
Mellem DevonGivetien391.8385.3
Eifelien397.5391.8
Nedre DevonEmsien407.0397.5
Praghien411.2407.0
Lochkovien416.0411.2
SilurPridoli418.7416.0
LudlowLudfordien421.3418.7
Gorstien422.9421.3
WenlockHomerien426.2422.9
Sheinwoodien428.2426.2
LlandoveryTelychien436.0428.2
Aeronien439.0436.0
Rhuddanien443.7439.0
OrdoviciumØvre OrdoviciumHirnantien445.6443.7
Katien455.8445.6
Sandbien460.9455.8
Mellem OrdoviciumDarriwilien468.1460.9
Dapingien471.8468.1
Nedre OrdoviciumFlorien478.6471.8
Tremadocien488.3478.6
KambriumFurongienEtage 10~ 492488.3
Etage 9~ 496~ 492
Paibien~ 499~ 496
Serie 3Guzhangien~ 503~ 499
Drumien~ 506.5~ 503
Etage 5~ 510~ 506.5
Serie 2Etage 4~ 515~ 510
Etage 3~ 521~ 515
TerreneuvienEtage 2~ 528~ 521
Fortunien542.0~ 528


Kilde (uden ansvar):
TSCreator PRO visualization of enhanced Geologic Time Scale 2004 database (Version 1.3; 2008)
James Ogg (database coordinator) and Adam Lugowski (software developer)
http://www.tscreator.com

Danicafossils © 2015